Når kunder må endre en booking, er det to ting som avgjør om det blir en smidig opplevelse eller en administrativ oppgave: hvor tydelige reglene er og om kunden kan gjøre jobben selv. Med Gibbs kan du styre avbestillinger på en måte som passer driften din, uten å miste kontrollen. Her er hvordan du setter opp automatisk kansellering, slik at kundene dine kan gjøre det selv.
Tre ulike modeller for avbestilling
Gibbs gir eieren flere måter å håndtere avbestillinger på. Den første modellen er at kunden kan kansellere selv frem til 12 timer før bookingstart, og få tilbake 100 % av verdien på tilgodelapp. Det er ikke en kontant refusjon, men en bookingverdi som kunden kan bruke igjen senere. Resultatet er at kunden slipper å tape pengene helt, samtidig som du beholder verdien i systemet.
Den andre modellen er den samme, men med 72 timers frist. Det passer godt for lokaler og tjenester som trenger mer forutsigbarhet, der en sen avbestilling fort blir vanskelig å fylle opp igjen. Her får du bedre planlegging og kunden får fortsatt en ryddig og selvbetjent måte å håndtere endringen på.
Den tredje modellen er mer streng: du kan velge å ikke tillate selvbetjent kansellering i det hele tatt. Da må eieren håndtere avbestillinger manuelt. Det kan være riktig for enkelte typer utleie, men det betyr ofte flere telefoner, flere e-poster og litt mer “kan du bare flytte den for meg?”.

Hvorfor tilgodelapp-funksjonen fungerer så godt
Tilgodelapp-funksjonen er smart fordi den gir fleksibilitet uten å miste verdien. Kunden føler at han eller hun fortsatt får noe igjen og kan selv booke en ny tid som passer bedre. For eieren betyr det mindre behov for manuell oppfølging og færre samtaler om tilbakebetaling.
Det gjør også at avbestilling blir en del av samme flyt som resten av bookingen. Kunden står ikke igjen med et problem som må løses av noen på kontoret. Alt skjer i systemet og reglene er de samme hver gang.
Hvilken kanselleringsmetode vil passe ditt utleieobjekt best?
En 12-timers modell passer ofte der kundene er vant til raske endringer, eller der du har god kapasitet til å fylle hull i kalenderen. 72 timer passer bedre når du trenger mer trygghet og mindre risiko for tomme tider. Og om du velger å ikke tillate selvbetjent kansellering, bør du gjøre det bevisst fordi driften faktisk krever det.
Poenget er ikke å gjøre det vanskelig for kunden. Poenget er å velge en regel som passer bruken av lokalet ditt og la systemet håndheve den. Da får du mindre manuelt arbeid, færre misforståelser og en mye ryddigere kundeopplevelse.

For badstue er ofte 12 timers frist den beste løsningen.
Enkelt for kunden, verdi for eieren
Med Gibbs kan du tilby automatisk kansellering som er tydelige, fleksible og enkle å håndtere. Kunden kan gjøre mye selv, men bare innenfor rammene du setter og det er egentlig hele poenget.
